2018.gada 1 .janvārī LU Atomfizikas un spektroskopijas institūts  ir uzsācis  jauna zinātniskā projekta “Nanostructural surface development for dental implant manufacturing” īstenošanu Eiropas Komisijas Horizon 2020 Marijas SklodovskasKirī programmas ietvaros. Projekta īstenošanas periods 01.01.2018. - 31.12.2021. un kopējais projekta  finansējums ir 1 008 000 EUR.

2018.gada 31.janvārī Latvijas Universitātē notika projekta uzsākšanas pasākums, kurā LU Atomfizikas un spektroskopijas institūts tikās ar sešiem projekta sadarbības partneriem no Igaunijas, Polijas, Čehijas, Ukrainas u.c. valstīm, lai pārrunātu projekta mērķus, uzdevumus un aktivitāšu īstenošanas plānu.

Pasākumā projekta vadītājs Roman Viter ziņoja par projekta “NanoSurf” darba prioritātēm, kā arī pārrunāja sadarbības iespējas ar LU Ķīmiskās fizikas institūta īstenoto  projektu “Nanomaterials for sensor applications”, bet projekta “NanoSurf” sadarbības partneri sniedza detalizētāku informāciju par sevi un savu ieguldījumu projektā.

Projekta mērķis ir stiprināt starptautisko un starpnozaru sadarbību zobu implantu pētniecībā, daloties jaunās idejās un zināšanu nodošanā no pētniecības uz komerctirgu un otrādi. Projekta ietvaros, sadrabojoties jauniem un pieredzējušiem zinātniekiem, tiks pētītas nanostrukturēto metālu oksīdu pārklājumi, 3D sastatnes, kas iegūtas ar organisko nanokabeļu elektriska spiediena nogulsnēšanos un implantāta lāzera modelēšanu, izmantojot biotehnoloģiju, šūnu inženieriju un nanotehnoloģiju.

Starpnozaru projektu izpētes un inovācijas mērķis ir izstrādāt jaunu augstas klases zobu implantus ar uzlabotu virsmu, kurai ir augsta bioloģiskā saderība, antibakteriālas īpašības un integrācija ar pacienta kaulu. Uzlabotā virsma vienkāršos zobu ķirurģiju un novērsīs bakteriālas iekaisuma komplikācijas pēc implantu ķirurģijā. Šī inovācija ļaus nodrošināt labākus zobārstniecības pakalpojumus un uzlabot ES sabiedrības veselību. Projektā tiks stiprinātas jauno un pētnieku pieredze un zināšanas, tādējādi attīstot ES pētniecības cilvēkresursu.